جهت بررسی مقایسه سانترال و Voip ابتدا از توضیحاتی در مورد این دو مرکز تلفن شروع خواهیم کرد. واژه ویپ (VoIP) مخفف عبارت Voice over Internet Protocol است که به معنای انتقال صدا بر بستر شبکه می باشد. تکنوژی ویپ بر خلاف سانترال های نسل قدیم، از فناوری دیجیتال استفاده می کند. Voip سیگنال های آنالوگ صوت را به دیجیتال تبدیل کرده و پس از انتقال بر بستر شبکه و یا اینترنت در مقصد مجددا به آنالوگ بازگردانده و قابل شنیدار می کند.این تکنولوژی کاملا بر بستر شبکه LAN پیاده سازی می گردد لذا لازمه راه اندازی یک سیستم تلفنی Voip مطمئن و بی نقص زیر ساخت شبکه ای پایدار می باشد.ثمره پیاده سازی یک مرکز تلفن هوشمند مبتنی ویپ، دستیابی به ده ها امکان و قابلیت بی نظیر بوده که مجموعه شما را جهت برقراری تماس های تلفنی پایدار و با کیفیت ، بهبود روند خدمات به مشتریان، کنترل کارمندان و برندسازی سازمانی یاری خواهد نمود.

دستگاه های سانترال های آنالوگ ، دستگاهی هستند که چند دهه در ایران فعالیت داشتند و کم و بیش نیز اکنون فعالیت می کنند و غالبا جهت برقراری ارتباطات تلفنی داخلی یک سازمان، پیاده سازی تلفن گویا مورد استفاده قرار می گریرند. این دستگاه ها با برندهای مختلف نظیر پاناسونیک ، کارین، اریکسون و … در ایران مطرح شده اند و بسته به بزرگی و کوچکی سازمان ها یکی از مدل های پرظرفیت و کم طرفیت این برندها معمولا مورد استفاده قرار گرفته اند.تفاوت های اصلی این دستگاه ها با یکدیگر در پشتیبانی از  تعداد خطوط شهری و تعداد داخلی های آنها می باشد.

تفاوت سانترال و voip معمولا در چندین مورد بوده که به صورت مفصل به این تفاوت ها خواهیم پرداخت. دستگاه های سانترال جهت پیاده سازی نیازمند زیر ساخت تلفنی و کابل کشی تلفن هستد، در حالی که یک سیستم ویپ به چندین طریق قابلیت پیاده سازی دارد که در صورت اجرا به صورت تماما ویپ ، اجرای یک زیر ساخت شبکه ای LAN پایدار از ملزومات آن می باشد.

سانترال های آنالوگ با هر نوع گوشی تلفن آنالوگ پیاده سازی می گردد در صورتی که سیستم تلفنی Voip در صورتی که تماما ویپ اجرا شود نیازمند گوشی های تحت شبکه است

در لینک زیر مقایسه کلی یک مرکز تلفن تحت شبکه با سانترال آنالوگ صورت گرفته است که اول ویپ شما را به مطالعه آن قبل از خرید یک سیستم تلفنی دعوت می کند

مقایسه سانترال های آنالوگ با سانترال های Voip